Červnová chovatelská výstava v Dolních Kralovicích

ZO ČSCH Dolní Kralovice v okrese Benešov uspořádala opět po roce ve dnech 23. a 24. 6. 2018 místní výstavu drobného zvířectva. Tato menší výstava se konala v chovatelském areálu ZO. Výstavu obeslalo 43 chovatelů z okresů Benešov, Kutná Hora, Pelhřimov, Havlíčkův Brod a předvedli zde králíky, holubi, drůbež a exotické ptactvo.

V expozici králíků bylo vystaveno celkem 111 králíků 17 plemen a barevných rázů. Posouzení provedl Josef Kratochvíl a Čeněk Pozdník. Bylo uděleno 10 čestných cen a jeden pohár šampiona výstavy, který získal 1,0 dailenár oc. 95,5 b. – chov. František Krupička. Čestné ceny obdrželi tito chovatelé: Miroslav Mikuš (kol. Vč, hermelín bílý modrooký), Antonín Bašta (Nč, Nb), Josef Kratochvíl (kol. Nb), Štěpán Hájek (kol. burgunský), Josef Stehno (kol. Kal), Jaroslav Těšínský (činčila malá), Josef Zeman (kol. Tč).

V expozici holubů bylo vystaveno v 15 voliérách a několika klecích celkem 74 holubů 15 plemen a barevných rázů. Posouzení provedl Jiří Dudák. Bylo uděleno pět čestných cen a jeden pohár pro nejlepší kolekci, kterou získali parukáři – chov. František Pfeifr. Čestné ceny obdrželi tito chovatelé: Pavel Moravec (moden, texan), Jaroslav Pajer (říman bílý), Zdeněk Kříženecký (king), Jaroslav Těšínský (český stavák modrý).

V expozici drůbeže bylo vystaveno v 21 klecích celkem 75 zvířat 20 plemen a barevných rázů. Posuzování provedl Jiří Král. Bylo uděleno pět čestných cen a jeden pohár pro vítěze, který získala kolekce perličky modré – chov. Zdeněk Kříženecký. Čestné ceny obdrželi tito chovatelé: Ladislav Žáček (australka černá velká), Ing. Jan Bouma (zakrslá barneveldka stříbrná), František Richtr (bantamka zlatokrká), Jiří Mašek (bantamka černá), František Kaštálek (kachna pižmová).

Zpestřením výstavy byla expozice historické zemědělské techniky a výstava hospodářských zvířat. Během soboty a neděle výstavu navštívilo opět více než 600 platících návštěvníků. V pátek během posuzování zvířat si výstavu se zájmem prohlédli děti místní základní a mateřské školy.

Pořádání výstavy je pro malou organizaci s pouhými 12 členy velmi náročné, a proto je třeba poděkovat jak všem členům ZO ČSCH Dolní Kralovice, tak i vystavovatelů a posuzovatelů, kteří se přičinili o zdárný průběh výstavy.

Ing. Jiří Marušák

Zdroj: měsíčník Chovatel (11. číslo / 2018)